4 najlepsze filmy 360 – reportaże

Dostępność filmów 360

Filmów 360 powstaje w ostatnim czasie naprawdę sporo. Najbardziej popularną tematyką są podróże, relacje z różnych zakątków świata, misje kosmiczne, ciekawe miejsca czy przedstawienie życia zwierząt w naturalnym środowisku. Filmy sferyczne często wykorzystuje się też przy reklamach, aby w atrakcyjny sposób pokazać na przykład nowe mieszkania czy salony samochodowe.

Przedstawiam dzisiaj kilka najciekawszych filmów 360, które pojawiły się w tym roku.

Film 360 z Marca!

Film realizowany przez The New York Times. Dzięki niemu możemy zobaczyć ciekawy eksperyment finansowany przez NASA, który przedstawia symulację życia na Marsie. Grupa sześciu osób przez kilka miesięcy zamieszkuje w “marsjańskiej wiosce”. Projekt realizowany na Hawajach w okolicach czynnego wulkanu Manua Loa – wszystko po to, aby jak najwierniej oddać warunki panujące na Marsie. Nagranie pokazuje zaledwie niewielki fragment ich eksperymentu i codziennego życia, ale jest bardzo ciekawy. Dzięki temu, że reportaż został nakręcony w technice filmu 360 stopni, to możemy dokładnie rozejrzeć się po domostwie i okolicy. Co ciekawe grupa w każdej chwili może opuścić domostwo, ale musi w tym celu założyć skafander – wszystko po to, aby uczestnicy jak najbardziej wczuli się w klimat.

Film sferyczny z Czarnobyla

Reportaż ukazujący największą katastrofę w historii energetyki jądrowej, która miała  miejsce 1986 roku w Czarnobylu na terenie Ukrainy. Przewodnikiem turystycznym po tym miejscu jest Aleksander – mężczyzna, który w momencie wybuchu miał 9 lat. Opowiada on o swojej rodzinnej wiosce i o tym jak wyglądał ten dzień, kiedy to jak co dzień poszedł do szkoły. Dzięki technice filmu 360 stopni po raz kolejny możemy rozejrzeć się po zdewastowanej okolicy. Przewodnik przedstawia kilka miejsc, które możemy obejrzeć również wewnątrz i za każdym razem opowiada krótką historię. Całość nakręcona w dość ponurym klimacie, dlatego dodatkowym efektem będzie oglądanie tego filmu w googlach VR. Ta krótka produkcja ma prawie 60 tysięcy wyświetleń.

360 jako pilot wojskowego śmigłowca

Materiał posiadający ponad 1,5 miliona wyświetleń, ukazujący ujęcia sferyczne z irackiego śmigłowca szturmowego. Dzięki nim możesz poczuć się jak pilot wysłany do walki przeciwko tzw “Państwu Islamskiemu”. Lot dotyczy misji nad Mosulem w Iraku, która już teraz nazywana jest “Bitwą o Mosul”. Materiał zrealizowany przez BBC. Dwóch wysłanników z BBC przebywało tydzień w bazie lotniczej niedaleko jednego z irańskich miast. Film wykonany w 360 stopniach pozwala na zobaczenie okolicy z każdej strony. Na materiale są także informacje dotyczące miejsc ataków.

Film sferyczny z Formuły 1!

Kamera 360 umieszczona niemal na kasku Daniela Ricciardo! Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się jak wygląda przejazd F1 od kuchni, to teraz masz szansę się przekonać. Film zrealizowany w technice 360 stopni pozwala na szerokie rozglądanie się po uliczkach malowniczego Budapesztu. Film na początku przedstawia krótką relację z ostatnich technicznych poprawek ekipy Red Bulla i sam start machiny. Następnie obserwujemy przejazd przez kawałek miasta, dużo dymu i na koniec znów ekipa techniczna i sam kierowca, dziękujący wiwatującym gapiom. Całość wykonana w bardzo profesjonalny i dobry jakościowo sposób.

W sieci każdego tygodnia pojawiają się nowe filmy 360. Jeden z portali internetowych prowadzi nawet comiesięczny raport najlepszych filmów 360. Pokazuje to jak dużą popularnością cieszą się takie produkcje. Niewykluczone, że filmy te staną się tak popularne, że za kilka lat będziemy przy pomocy odpowiednich telewizorów oglądać reklamy i pełnometrażowe filmy wykonane tą techniką. Dlatego jest jeszcze na pewno sporo do zrobienia i dopieszczenia w tym temacie. Póki co warto śledzić ciekawe pozycje, które pojawiają się w internecie. Rozpoczyna się moda na filmy sferyczne i niech tak będzie.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *