Jak oglądać filmy 360?

Filmy 360 to hit najbliższych lat!

Dzięki rozwojowi platformy Youtube oraz serwisu Facebook, mamy możliwość publikowania filmów sferycznych bez żadnego dodatkowego oprogramowania! Po odpowiednim przygotowaniu, po prostu udostępniamy nasz film na swoim kanale YouTube. Dzięki temu możemy korzystać z całego bogactwa różnych form promocji – możemy nasz film wykorzystać w kampanii AdWords albo stworzyć wpis sponsorowany, a nasi Klienci będą mogli obejrzeć film na swoich komputerach lub smartfonach bez instalacji dodatkowych programów!

Na rynku pojawia się też mnóstwo różnych tzw. headsetów, które tworzą iluzję innej rzeczywistości. Najbliższe lata zdecydowanie należą do wirtualnej rzeczywistości (VR) i filmów 360. 28 marca 2016 roku na rynku pojawiła się konsumencka wersja okularów Oculust Rift, których właścicielem jest Facebook, a chwilę wcześniej – na przełomie marca/kwietnia – okulary HTC Vive, z kolei już na październik jest zaplanowana premiera Sony Playstation VR. Odpowiedzią Google na ten rynek jest Google Cardboard, czyli właściwie darmowe okulary (do samodzielnego wydrukowania na kartonie…) w których funkcję ekranu, procesora itd. pełni Twój telefon. Więcej o tym rozwiązaniu przeczytasz tutaj.

google-vr-1

Jak widzisz, wszystkie duże marki inwestują  w narzędzia do oglądania filmów sferycznych, grania w gry z wirtualną rzeczywistością itp. Klienci chcą po prostu nowych doznań, a my musimy się do tego dostosować.

Wszystkie te okulary mają swoje wady i zalety. Przed zakupem warto zastanowić się, gdzie chcemy je zastosować. Okazuje się, że filmy 360 mogą też być świetnym spotem reklamowym. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rozwiązaniom:

Oculus Rift

rift_hero

Główny „winny” potężnego rozwoju wirtualnej rzeczywistości. Ich zasada działania jest stosunkowo prosta. Po założeniu okularów na głowę, dopasowaniu soczewek oraz słuchawek, możemy zacząć korzystać z urządzenia. Na wewnętrznym monitorze zostanie wyświetlony obraz. Możemy grać w różnego rodzaju gry czy uruchamiać aplikacje. Do dyspozycji mamy widoczne na ilustracji powyżej dodatkowe komponenty śledzące ruch użytkownika oraz kontrolery ułatwiające poruszanie się po menu różnych aplikacji. Oczywiście możemy również uruchomić dowolny film sferyczny, czyli wykonany w technologii 360. Obraz wyświetlany na ekranie jest odpowiednio zniekształcony, aby użytkownik miał wrażenie przebywania w innym, wirtualnym świecie albo po prostu w rozgrywającym się filmie. Jeśli mamy dobry scenariusz naszego filmu 360, możemy niejako wrzucić naszego klienta w środek akcji i oprowadzić go po naszej firmie.

Niestety Oculus ma też kilka wad. Przede wszystkim niezbędne jest jego ciągłe podłączenie do komputera (który również musi mieć w miarę mocną konfigurację). Ponad to technologia jest stosunkowo nowa, w związku z czym aplikacje, filmy itp. dopiero powstają. To właśnie teraz powstają najgłośniejsze hity. Różne filmy 360 osiągają wielomilionową widownię. Z czasem zapewne pojawi się coraz więcej materiałów, mniej lub bardziej interesujących. To idealny moment, aby pomyśleć o spocie reklamowym w tej technologii.

Ile kosztuje Oculus Rift?

W 2012 roku firma stojąca za tym headsetem, zebrała za pomocą platformy Kickstarter ponad 2 mln dolarów na dopracowanie urządzenia i rozpoczęcie produkcji. Te osoby, które zainwestowały wtedy, mogły je kupić najtaniej. Prace nad sprzętem przeciągały się, a zarazem rosło zainteresowanie nim różnych inwestorów oraz działania konkurencji. W połowie 2014 roku firma została wykupiona przez Facebooka za 2 mld dolarów, co niewątpliwie dostarczyło niezbędne zasoby do dalszego rozwoju.

Ostateczna konsumencka wersja gogli została wyceniona na 599 dolarów. Tyle kosztuje zestaw w oficjalnym sklepie. Otrzymamy również pada do Xboksa One, pilota Oculus Remote i kamerę śledzącą ruchy głowy użytkownika. Biorąc pod uwagę podatki oraz koszty wysyłki, cena w Polsce wynosi co najmniej 3 tys. złotych.

HTC Vive

product-family-steamlogo

Chyba największa konkurencja dla Oculusa. Za HTC Vive stoją równie duże firmy, które mogły uczyć się na błędach poprzednika. Gogle mają nieznacznie lepsze parametry, niż te od Facebooka. Oczywiście na tych okularach można również oglądać różne materiały wideo wykonane w 360 stopniach. W tą markę bardzo mocno zainwestowała firma Valve, czyli właściciel popularnej platformy z grami – Steam. Dodatkowo urządzenie wykorzystuje ponad 70 różnych sensorów, aby dokładnie określić pozycję użytkownika (między innymi są to wskaźniki laserowe, żyroskopowe, akcelerometry itp). Dodatkowo w zestawie otrzymujemy też bardzo ciekawe kontrolery, które potrafią przenosić ruchy rąk bezpośrednio do wirtualnej rzeczywistości.

Ile kosztują HTC Vive?

Zestaw w skład, którego wchodzą oczywiście gogle, dwa kontrolery oraz dwa czujniki do rejestrowania ruchu użytkownika wyceniony został na 799 USD. Do tej ceny należy dodać koszt wysyłki do Polski, wynoszący ok. 70 euro.

 

PlayStation VR (wcześniej Project Morpheus)

PlayStation-VR-Promo

To jeden z najbardziej obiecujących projektów. PlayStation ma ogromne zaplecze – konsole zostały stworzone z myślą o grach a kontrolery Move z myślą o VR, do tego jest jeszcze PS Camera, która również jest przygotowana do kontrolowania ruchów użytkownika. Headsety mają być kompatybilne z PlayStation 4. Mają być też dużo tańsze, co oznacza,  że takie okulary szybko trafią pod strzechy. A wtedy właśnie pojawi się ogromne zapotrzebowanie na różne filmy 360! PlayStation wstępnie zapowiedziało, że dla swojego sprzętu przygotuje co najmniej 40 różnych tytułów. Niektóre plotki mówią nawet o 100 tytułach.

Ile kosztuje PlayStation VR?

Oficjalna cena nie jest jeszcze znana. Wstępne pogłoski mówią o tym, że w Europie zapłacimy 399 euro, czyli w Polsce prawdopodobnie około 1800 złotych.

 

Google Cardboard, Samsung Gear VR, DreamZ i inne

koko

Okulary, które widzisz powyżej, idealnie sprawdzają się do grania w aplikacje, oglądania filmów 360 na YouTube czy też aby po prostu zacząć zabawę w wirtualną rzeczywistość. Dodatkowo ze względu na koszty to często idealny pomysł na prezent lub gadżet reklamowy. Okulary można wydrukować na drukarce 3d, wyciąć z kartonu lub zakupić okulary dedykowane do konkretnego modelu telefonu. Koszt tego typu okularów to od 20 zł (wykonane z kartonu do samodzielnego złożenia z możliwością nadruku reklamy), przez 100 – 250 zł (okulary drukowane na drukarkach 3d lub wykonane z lekkiego plastiku), do ok. 700 zł za dedykowane okulary Samsung VR. Za pomocą odpowiednich aplikacji możemy uruchomić dowolną grę na naszym telefonie, który wyświetli obraz przystosowany do VR.

 

 

Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze okularów dla Twojej firmy lub chcesz zlecić nakręcenie filmu sferycznego, poniżej znajdziesz moje dane kontaktowe.

You Might Also Like

2 thoughts on “Jak oglądać filmy 360?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *