Kamera 360 stopni

Kamera wideo jest sprzętem wykorzystywanym zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Kręcenie filmów pozwala tworzyć wyjątkowe pamiątki, przygotowywać filmy reklamowe, edukacyjne, a także materiały o charakterze dokumentalnym. Bez względu na to, do jakiego celu ma być wykorzystana kamera, jej operator zawsze chce, by nagrany obraz cechował się wysoką jakością. Z tego powodu coraz więcej osób interesuje się kamerami 360 stopni, które pozwalają kręcić filmy z ciekawymi, oryginalnymi ujęciami.

Kamera 360 stopni – jak działa?

Kamera sferyczna, czyli kamera 360 stopni, pozwala stworzyć wrażenie znajdywania się „po środku” filmu. Nowatorski sposób kręcenia jest wykorzystywany na potrzeby branży nieruchomości, w edukacji, jak również w turystyce i hotelarstwie. Zwłaszcza to ostatnie zastosowanie wydaje się być ciekawe, gdyż obiekty prezentowane w oryginalny sposób przyciągają o wiele więcej gości. Ponadto kamery 360 stopni są przeznaczone do użytkowania w pomieszczeniach oraz na zewnątrz budynków, dlatego można spodziewać się, że w najbliższej przyszłości ich wykorzystywanie stanie się powszechne.

Kamera 360 stopni nagrywa obraz wokół własnej osi – do tego celu wykorzystuje się jeden z dwóch sposobów kręcenia. Pierwszym z nich jest nagrywanie z urządzenia wyposażonego w jeden obiektyw. Obiektyw rejestruje obraz okrągły w postaci sfery, a następnie kamera spłaszcza nagranie do formy umożliwiającej jego odtwarzanie na płaskim ekranie. Dzięki temu film można oglądać na telewizorze, komputerze, tablecie lub smartfonie. Drugim sposobem jest stosowanie kilku obiektywów, które rejestrują obrazy z różnych perspektyw. Następnie nagrania nakłada się na siebie i tworzy film, dający złudzenie znajdywania się w jego wnętrzu. Zwykle w kamerze rejestrującej obraz za pomocą drugiego sposobu znajdują się dwa obiektywy – przedni i tylny. Każdy z nich może nagrywać obraz w zakresie 180 stopni w pionie i poziomie.

Kamera 360

Film, który powstaje dzięki kamerze 360 stopni, różni się od tradycyjnego nagrania. W klasycznym filmie widz „nie poruszał się” – to kamera wędrowała i odkrywała kolejne miejsca. W przypadku filmu nakręconego w innowacyjnej technologii jest odwrotnie – widz „przemieszcza się” po ekranie, odsłaniając najróżniejsze detale postaci, przedmiotów czy tła. W zwykłych filmach są one niezauważalne, co sprawia, że w filmie 360 stopni widz przenosi się w zupełnie nowy i niezwykle wciągający świat doznań wizualnych.

Jaka jest jakość obrazu w kamerze 360?

Nowatorskie technologie często budzą obawy użytkowników, jednak kamera 360 stopni gwarantuje zarówno ciekawą perspektywę w filmie, jak i wysoką jakość obrazu. Kręcenie filmów Full HD jest normą w tego typu urządzeniach, co więcej – w wielu modelach można nagrywać obraz w jakości 4k Ultra HD. Tak wysoka jakość obrazu gwarantuje, że dobrze widoczne będą wszelkie szczegóły, a film będzie posiadał intensywne, naturalne barwy. Wysokiej jakości jest również dźwięk, który sprawia, że nagranie z kamery 360 stopni jest jednym z najlepszych, jakie można stworzyć, wykorzystując obecne technologie.

W dalszym mini-sklepie znajdziesz sporo różnych kamer 360 wraz z opisami

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *