Wideo 360 stopni – nieograniczone możliwości obrazu

Filmy sferyczne, czyli wideo 360 stopni to nowa i innowacyjna technologia obrazu. Odświeżyła i unowocześniła obraz filmowy dając oglądającemu możliwości niesamowitych przeżyć. Po pierwsze film stracił narratora. Narratorem został oglądający. Albo inaczej, film może mieć tylu narratorów ilu oglądających. I to każdy z nich wybiera sam sobie zakres obrazu, który chce oglądać. Widz zostaje wrzucony w sam środek akcji, pozostaje w centrum filmowego świata, a przede jego oczami, wokół, toczy się życie.

Oglądający nie musi już ograniczać się do prostokątnego obrazu i statycznego kadru, może dowolnie go przesuwać , obracać pod dowolnym kątem, wybierać samodzielnie dowolne sceny.

Najwięcej emocji dostarcza oglądanie wideo 360 stopni poprzez specjalne gogle do wirtualnej rzeczywistości. Ale mogą  to być najzwyklejsze okulary, nawet papierowe. Podnosi się jakość filmu, a widz otrzymuje dawkę niewiarygodnych emocji. Na rynku istnieje wiele aplikacji do oglądania filmów sferycznych na szerokim ekranie lub smartfonie.

Wideo 360 – dla kogo?

Wideo 360 stopni nie tylko dostarcza wyjątkowych wrażeń, pełni również wiele innych funkcji poznawczych. Tę technologię filmowania wykorzystują choćby muzea, by pokazać ich zawartość. Często skomplikowany system sal ekspozycyjnych nie pozwoliłby na inny przekaz, a dzięki technologii 360 stopni, na oficjalnych stronach muzealnych znajdują się opcje wirtualnego spaceru po ekspozycji, gdzie wędrując razem z prezentowanym obrazem możemy w każdym momencie zatrzymać się przy danym eksponacie, obejrzeć go i pójść dalej. Wędrujemy oczami kamery wokół kolekcji, przechodzimy od sali do sali, poznajemy we własnym rytmie całą kolekcję. Oczywiście taki spacer 360 stopni nie zastąpi nam prawdziwego zwiedzania, jednak z całą pewnością pomaga zapoznać się z walorami ekspozycji.

Wideo 360 stopni jest nie do zastąpienia w turystyce wirtualnej. Teraz wchodząc choćby na youtuba i wpisując nazwę miasta plus opcję 360 stopni otrzymujemy obraz wirtualnego miasta. Możemy do woli po nim wędrować , oglądając z bliska wybrane przez nas obiekty i detale. W ten sposób można przygotować się do rzeczywistej wizyty w mieście lub wspominać swój wakacyjny pobyt. A na pewno wykorzystać tę technologię w poszukiwaniach konkretnego adresu czy budynku. To świetny sposób choćby na zlokalizowanie wybranego wcześniej hotelu czy restauracji.

Filmy sferyczne

W sieci znajduje się również wiele wspaniałych filmów w technologii 360 stopni, które pozwalają nam poznawać niedostępne dla nas przestrzenie. W ten sposób można obejrzeć świat podwodny, morską głębię z zamieszkującymi ją stworzeniami podwodnymi. Obraz niezależny od prowadzącej kamery dostarcza niesamowitych widoków, których zapewne nigdy nie doświadczymy w realu.

Spójrz na nasze artykuły w których pokazywaliśmy kilka przykładów:

Podobnie świat podniebny. Kamery zainstalowane w kabinach samolotów, lotni, szybowca czy na kaskach spadochroniarzy ukazują pełnię urody świata z góry, a oglądający sterując obrazem uniezależnia się od wąskiego obrazu kamery, oglądając pełnię przestrzeni.

Wideo 360 stopni mimo wszystko dopiero zaczyna swoje życie, jeszcze wszystko przed nami.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *