GEEKWORK360

Portal o najnowszych technologiach – od geeków dla geeków

Komputery

Czym jest pamięć RAM i jak ją dobrać?

Pamięć RAM ma istotny wpływ na szybkość działania urządzeń. Warto dowiedzieć się do czego ona służy i jakie parametry wpływają na jej wydajność. Czym jest pamięć RAM i jak ją dobrać? – tego dowiesz się w naszym wpisie.

Czym jest pamięć RAM?

RAM (ang. random-access memory) to podstawowy rodzaj pamięci komputerowej, nazywanej pamięcią o dostępie swobodnym. Jej przeznaczeniem jest przechowywanie danych, które są na bieżąco wykorzystywane przez uruchomione procesy i aplikacje. Każda operacja przeprowadzana na komputerze, np. wpisanie tekstu do edytora tekstu, czy otworzenie strony w nowej karcie przeglądarki – trafia do pamięci RAM. Gdy jest już niepotrzebna – następuje jej usunięcie. Co ważne – dane te są przetrzymywane w pamięci tylko wtedy, gdy RAM jest zasilany. W momencie utraty napięcia zasilania, zawartość jest tracona w czasie mniejszym niż sekunda.

Pamięć RAM można podzielić na pamięć statyczną (ang. static random-access memory, SRAM) oraz pamięć dynamiczna (ang. dynamic random-access memory, DRAM).

Pamięci statyczne są znacznie szybsze od pamięci dynamicznych. DRAM wymagają częstego odświeżania, którego brak skutkuje szybką utratą zawartości. Pamięć SRAM jest jednak znacznie droższa, dlatego wykorzystuje się ją w układach wymagających sporej szybkości (przykładowo pamięć podręczna procesora) lub gdzie ilość pamięci jest mała, więc konstruowanie układu odświeżania jest nieopłacalne (przykładowo proste mikrokontrolery). Klasyczne komputery wymagają dużej ilości pamięci, więc jako pamięć operacyjną stosuje się właśnie pamięć dynamiczną.

Poza komputerami, pamięć RAM jest stosowana także jako pamięć poszczególnych komponentów komputera (np. kart dźwiękowych czy graficznych), a także jako pamięć danych sterowników mikroprocesorowych.

Co ważne – należy odróżnić pamięć RAM od pamięci ROM (ang. read only memory) – wyróżnia się ona tym, że jej zawartość nie jest tracona po wyłączeniu zasilania.

Jak dobrać pamięć RAM?

W przypadku pamięci RAM możemy wyróżnić kilka najważniejszych parametrów, który służą do jej scharakteryzowania. Są to:

  • Pojemność – parametr ten opisuje, ile danych będzie w stanie pomieścić dana kość RAM; najpopularniejszymi pojemnościami są obecnie 4 GB, 8 GB i 16 GB.
  • Częstotliwość pracy – parametr ten mówi nam o szybkości pracy pamięci i jest to wyrażane w megahercach (MHz); pamięci RAM mają z reguły częstotliwość od 1500 MHz do 4000 MHz.
  • Napięcie zasilania – pamięci RAM mogą być zasilanie napięciem o różnym woltażu; najpopularniejsze napięcie to 1,35 V, ale w zależności od rodzaju urządzenia może być ono inne.
  • Technologia wykonania – wraz z rozwojem sprzętu komputerowego, powstawały kolejne generacje pamięci; obecnie najnowszymi standardami są pamięci DDR3 i DDR4, a w planach jest powstanie DDR5 – przy wyborze RAM należy więc mieć na uwadze, aby była ona kompatybilna z pozostałym sprzętem.
  • Przeznaczenie – w tym punkcie mowa przede wszystkim o rozdzieleniu pamięci na te, które są przeznaczone do komputerów stacjonarnych i te, które wykorzystywane są w laptopach; należy mieć więc na uwadze, że pamięć RAM do urządzeń przenośnych będzie charakteryzować się mniejszym rozmiarem i z reguły większą energooszczędnością (kosztem wydajności).